Kontakt Aktualności Strona główna

Dla turystów

Miejsca warte odwiedzenia


 • Bazylika pw. św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki, Dziewicy i Męczennicy w Nysie jest największym obiektem sakralnym w mieście i cennym zabytkiem. Z uwagi na wielkość struktury, uwarunkowania historyczne oraz pochowanych we wnętrzu biskupów i istnienie do niedawna seminarium duchownego, w mowie potocznej przez mieszkańców nazywany jest Katedrą. Jest kościołem dekanalnym. Oficjalnie tytuł bazyliki przyznano świątyni w 2009. 28 lutego 2011roku obiekt uznany za Pomnik historii.

  Jezioro Nyskie (Jezioro Głębinowskie, Zbiornik Nysa) - zaporowy zbiornik retencyjny na Nysie Kłodzkiej zbudowany w 1971r. Jezioro jest położone w bezpośrednim sąsiedztwie miasta powiatowego Nysa, przy międzynarodowej trasie Częstochowa–Kłodzko (droga krajowa nr 46).Zapora tworząca jezioro jest betonowo-ziemna, o długości ponad 5km i wysokości do 20 m. Powierzchnia jeziora to 2077 hektarów, pojemność całkowita zbiornika to 123,44 miliona metrów³, w tym stała rezerwa powodziowa w sezonie letnim wynosi 51,7 miliona metrów³.

  Rynek Solny to średniowieczny plac targowy o kształcie prostokąta urządzony w stylu jezuickim. Obecnie plac ten wygląda jak za czasów świetności – część jego zabudowy została zniszczona w czasie II wojny światowej; odbudowana prezentuje wygląd dawnej Nysy. W ostatnich latach renowację fasady przeszły trzy zrekonstruowane kamienice, dom Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety oraz budynek Liceum Ogólnokształcącego „Carolinum” im. Jana III Sobieskiego.


  Z rynku wychodzą ulice:
  -Kramarska
  -Tkacka
  -Grodzka
  -Jana Sobieskiego


Nasi Patroni:

Nysa - Portal Urzędu Miejskiego TVP3 Opole Radio Nysa FM Fursuiting.PL

Mityczny Talent NysaInfo Informator Konwentowy Konwenty Południowe

RTO Kawerna - fantastyka, książki fantastyczne, fantasy - Portal z aktualnościami ze świata popkultury

shrimps.pl | Cosplay, Wydarzenia Fundacja NAMI Radio Opole Lemurilla | Manga, anime i inksze animacje


Nasi Sponsorzy: